Jakiego typu sprawami zajmuje się specjalista od prawa karnego?

Life & Style
szerokie-ramy
Jakiego typu sprawami zajmuje się specjalista od prawa karnego?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawo karne to dział polskiego prawa uregulowany przez kodeks, a także ustawy i rozporządzenia uzupełniające. Zasadniczo jednak trzon prawa karnego osadzony jest w kodeksie karnym pochodzącym z 1969 roku (później oczywiście niejednokrotnie nowelizowany). Poza nim istnieje także kodeks postępowania karnego, który reguluje sprawy dotyczące postępowania karnego prowadzonego przed sądem.

Jakie czyny mogą nas pociągnąć do odpowiedzialności karnej?

Najczęściej występujące formy złamania przepisów prawa karnego w polskich sądach:

  • naruszenie czynności ciała lub spowodowanie rozstroju zdrowia,
  • udział w bójce lub pobiciu; narażanie na utratę zdrowia lub życia,
  • nieumyślne spowodowanie wypadku w ruchu lądowym,
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • sfałszowanie dokumentów,
  • poświadczenie nieprawdy.

Oczywiście nie jest to cały katalog czynów, które mogą nas narazić. Poza tym na naszą korzyść działa zasada – co nie jest zabronione, jest dozwolone. Życie potrafi jednak komplikować nawet błahe sprawy. Jeśli nie jesteśmy pewni, której gałęzi prawa dotyczy nasza sprawa, na stronie https://www.palucki.pl/ możemy uzyskać poradę on-line, bez konieczności wychodzenia z domu.

Czy pomoc prawnika w sprawach karnych jest niezbędna?

Każdemu oskarżonemu przysługuje tzw. “prawnik z urzędu”, lecz zazwyczaj są to osoby bardzo zapracowane, które nie poświęcają nam stu procent swojej uwagi. Rozsądniej będzie wybranie prawnika samodzielnie, szczególnie w sprawach karnych. Rozwieje on nasze wszelkie wątpliwości co do sprawy, przypuszczalnego wyroku, a także nie przerażą go pliki dokumentów dotyczących sprawy. Jego wiedza zdobyta podczas pięcioletnich studiów i lat praktyki jest nieocenioną zaletą. Jak pokazują statystyki, dobry adwokat Kraków sprawy karne rozwiązuje na korzyść swoich klientów z bardzo wysoką skutecznością. Warto więc powierzyć swoją sprawę w ręce profesjonalisty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie elementy składają się na podstawowe wyposażenie sklepowe?
Jakie elementy składają się na podstawowe wyposażenie sklepowe?
Otwierając własną działalność, można zdecydować się na prowadzenie sklepu. Rozwijanie takiego przedsiębiorstwa jest wymagające, ale zwykle przynosi realne korzyści finansowe, […]
Polecamy