Kto dziedziczy spadek bez testamentu ?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dużym szokiem dla członków rodziny. W wielu przypadkach dzieje się jednak tak, że zmarły nie zostawił po sobie żadnego testamentu, a więc rodzi się pytanie kto dziedziczy w takiej sytuacji spadek (sprawdź: Adwokaci spadek Wrocław)? Dochodzi wtedy do tzw. dziedziczenia ustawowego. Przede wszystkim w pierwszej kolejności prawo do dziedziczenia mają małżonek oraz dzieci, jako najbliższe osoby zmarłego. Odziedziczony spadek powinien mieć w takim przypadku równe części, jednak ważnym zapisem jest to, że małżonek nie może dostać mniej niż 1/4 części spadku. W sytuacji, gdy małżeństwo nie posiadało dzieci, połowę spadku przejmuje małżonek, a po 1/4 części całego spadku rodzice. Problem pojawia się wtedy, gdy któryś z rodziców nie żyje, wtedy spadek przechodzi na rodzeństwo zmarłego.

Ważne jest też to, iż nie każda zmarła osoba znajduje się w związku małżeńskim i nie wszyscy posiadają dzieci. Wtedy też spadek przekazany zostanie rodzicom zmarłej osoby, a w przypadku, gdy jeden z rodziców nie żyje prawo do spadku przechodzi na rodzeństwo zmarłego. Muszą to być wtedy równe części. Z kolei w pierwszej kolejności rodzeństwo ma prawo do spadku, gdy zmarły nie miał małżonka, dzieci oraz obydwoje rodziców nie żyje. Jak widać sprawy spadkowe czasami bywają bardzo skomplikowane, ale nie należy obawiać się o to, że spadek dostanie się w niepowołane ręce w przypadku braku pozostawienia testamentu przez osobę zmarłą. Oczywiście takiego spadku można się zrzec, gdy podejrzewa się, że zmarły miał jakieś poważne długi.

Jeśli masz więcej pytań, odwiedź przykładowo stronę: http://kancelaria-babiak.pl/, gdzie wykwalifikowani adwokaci odpowiedzą na Twoje pytania.

Dodaj komentarz

15 + 12 =