Najpopularniejsze rodzaje nawozów

Nawożenie roślin we wszelkich rodzajach upraw to podstawa zdrowej, zrównoważonej i przede wszystkim efektywnej hodowli. W domowych warunkach najczęściej sięgamy po produkty uniwersalne, które zapewnić mają jak najbardziej zbilansowaną dawkę wszystkich potrzebnych roślinom składników. Jednak w dużych, profesjonalnych gospodarstwach potrzebne są takie substancje, które wspierać będą rozwój roślin na każdym jego etapie. Do najpopularniejszych należą te magnezowe, a także dostępne pod adresem https://arkop.pl/nawozy/nawozy-wapniowe/ odżywki wapniowe. Czym różnią się one od siebie?

Wapń i magnez – podstawowe składniki pokarmowe potrzebne w uprawie roślin

Oba omawiane pierwiastki są niezbędne do prawidłowego rozwoju, wzrostu, kwitnienia, a w końcu owocowania hodowanych roślin. Aby wiedzieć, który z nich jest w danym momencie potrzebny, najlepiej przeprowadzić wcześniej analizę gleby i zawartych w niej składników mineralnych. Najczęściej jednak po nawozy magnezowe sięga się wczesną wiosną, kiedy to niskie jeszcze temperatury sprzyjają niedoborom tego pierwiastka. Zasilenie gleby lub skorzystanie z odżywek dolistnych wzmacnia uprawy, przyspiesza ich wzrost i zwiększa odporność roślin na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Wapń reguluje natomiast parametry gleby. Odkwasza ją, poprawia jej strukturę i na długo stabilizuje jej odczyn. Chroni rośliny przed pojawieniem się chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybowych. Zwiększa też ich zdolność do przyswajania innych składników mineralnych. Zazwyczaj sięga się po niego w czasie wzrostu plonów, czyli w momencie największego zapotrzebowania roślin na energię.

Dodaj komentarz