Pianka poliuretanowa jest materiałem izolacyjnym powstającym na skutek połączenia i zmieszania dwóch składników – poliolu (żywica) oraz izocyjaninu (utwardzacz). Zespolone ze sobą składniki odpowiadają za gwałtowny przyrost objętości powłoki. Pianka poliuretanowa po wydostaniu się z hermetycznych opakowań reaguje z dwutlenkiem węgla w efekcie czego mocno się pieni wypełniając przy tym całą izolowaną przestrzeń oraz redukując do minimum ilość mostków cieplnych. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwość montażu oraz nieprzewiewność ograniczająca powstawanie pętli konwekcyjnych, a co za tym idzie minimalizująca straty energii. Ponadto, cechuje się niezwykłą elastycznością i lekkością, nie obciąża konstrukcji. Materiał ten nie ulega kruszeniu, nie utlenia się i nie pyli, a co najważniejsze – nie wymaga konserwacji oraz prac zabezpieczających.
Pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Główną rolę odgrywa ocieplanie domu pianką (ocieplanie i uszczelnianie fundamentów, ścian, stropu, poddasza). Powszechnie stosowana jest także w przemyśle (docieplanie i uszczelnianie budynków handlowych, usługowych, produkcyjnych, hal stalowych, chłodni, magazynów, zbiorników), oraz w rolnictwie (budynki, w których przechowywane się owoce i warzywa, magazyny).
Ogromne znaczenie ma również ocieplenie dachu pianką. Materiał ten cechuje się niezwykłą elastycznością i lekkością, co umożliwia ogrzewanie struktury, bez obciążenia jego konstrukcji. Pianka poliuretanowa ma więc szerokie zastosowanie przy ocieplaniu domu, sprawiając tym samym, że staje się on komfortową przestrzenią dla jego domowników, szczególnie w okresie zimy.