Przegrzanie u dziecka – jakie są jego objawy i jak można go uniknąć?

Life & Style
szerokie-ramy
Przegrzanie u dziecka  – jakie są jego objawy i jak można go uniknąć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przegrzanie u dziecka to niebezpieczny stan, który może szybko przerodzić się w udar cieplny. Do tej sytuacji może dojść zarówno latem, w wyniku wysokich temperatur powietrza, jak i zimą, gdy dziecko jest zbyt grubo ubrane. Do przegrzania najczęściej dochodzi u noworodków i niemowląt poniżej 1. roku życia. Może się jednak ono zdarzyć u starszych pociech. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy szybko zareagować.

Jak ochronić dziecko przed przegrzaniem?

Zbyt ciepłe odzienie lub wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla najmłodszych. Termoregulacja u dzieci rozwija się w pierwszych miesiącach życia. Rodzice w obawie o wychłodzenie malucha, ubierają go zbyt grubo. W przypadku podwyższenia temperatury ciała u najmłodszych dochodzi do rozdrażnienia i płaczu. Dziecko szybko się odwadnia, w wyniku nadmiernego pocenia. Może wystąpić ból głowy, osłabienie, senność, a nawet wymioty. Jeśli sytuacja występuje zimą, należy rozebrać malucha z nadmiaru odzieży. Latem konieczny jest odpoczynek w zacienionym miejscu. Nie wolno zapominać o podawaniu płynów, aby nawodnić cały organizm. Podczas zabawy w upalne dni warto zaopatrzyć się w chustki dla dzieci. Ochraniają one głowę malucha przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice mogą być spokojni o bezpieczeństwo swojej pociechy. Przegrzanie organizmu malucha może prowadzić do udaru cieplnego, który z kolei wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Aby uniknąć tej stresującej sytuacji, warto ubierać dziecko odpowiednio do panującej pogody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak działają węzły cieplne w bloku mieszkalnym?
Jak działają węzły cieplne w bloku mieszkalnym?
Instalacje ciepłownicze zbudowane są na ogół w podobny sposób. Nie dotyczy to jedynie ogrzewania opartego o energię elektryczną. Tu każdy […]
Polecamy