W jaki sposób można leczyć depresję?

Medycyna
szerokie-ramy
W jaki sposób można leczyć depresję?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja to jedna z chorób psychicznych dotycząca dużej części populacji (WHO szacuje, że może dotyczyć ponad 10% populacji, co czyni ją chorobą cywilizacyjną). Niestety, w Polsce temat jest pomijany, mało się o nim mówi, a osoby chore często spotykają się ze stygmatyzacją społeczną, kompletnie niezasłużenie —  zdaniem lekarzy może ona dopaść każdego, z wielu powodów. To dokładnie taka sama choroba jak wszystkie inne i wymaga specjalistycznego podejścia, pomocy, ponieważ nieleczona może dawać więcej objawów i utrudniać codzienne funkcjonowanie. 

Przyczyny depresji

Psychiatrzy nie są zgodni co do przyczyn depresji. Diagnozowanie ich jest trudne, ponieważ dotyczy psychiki, którą ciężko badać, przez co zostaje nam więcej pytań niż odpowiedzi. Od dłuższego czasu podnoszone są genetyczne podłoża skłonności depresyjnych, tak samo braki witamin oraz innych składników. Choroby psychiczne mają też najbardziej powszechne i znane przyczyny społeczno-ekonomiczne, środowiskowe, co sprawia, że ludzie czują się gorzej, a bez pomocy mogą one rozwinąć się do depresji. Ważne, aby jej nie bagatelizować, ponieważ to nie gorszy dzień, a poważna choroba, która może doprowadzić do ogromnych problemów w normalnym życiu.

Objawy depresji

To zaburzenie nastroju i emocji u każdego może przebywać trochę inaczej, dlatego ważne jest skierowanie się do lekarza, który oceni sytuację. Najczęściej występują:

– ogólne zmęczenie,

– zaburzenia snu,

– obniżony nastrój,

– brak łaknienia,

– niechęć do życia, brak siły,

– myśli samobójcze,

– zaburzenia apetytu,

t-rudności z koncentracją.

W przypadku utrzymujących się min. 2 tygodnie objawów należy zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje stan i określi potrzeby.

Leczenie depresji

W przypadku objawów utrzymujących się ponad 2 tygodnie powinno się skierować do lekarza, tak samo, jak z innymi objawami chorób. Leczenie opiera się najczęściej na psychoterapii i przyjmowaniu środków farmakologicznych, które wspierają chorego. Efekty takiego leczenia najczęściej widoczne są po kilku bądź kilkunastu tygodniach. W czasie opóźnionej reakcji ważne jest pozostanie w kontakcie z lekarzem. Często w tym czasie przepisuje się leki nasenne i przeciwlękowe, aby wyciszyć objawy. Obecnie leki są nieuzależniające i nie wpływają na zmianę osobowości, mimo częstych mitów na ich temat. Zespół lekarzy i psychologów In Altum chętnie pomoże, a doświadczony zespół lekarzy, psychologów i psychoterapeutów zadba o kompleksową pomoc. Oferta przykładowej poradni dostępna jest m.in. pod adresem internetowym https://in-altum.com, skąd można uzyskać profesjonalną pomoc w stosunkowo niedługim czasie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kiedy powinniśmy mieć założoną opaskę odblaskową?
Kiedy powinniśmy mieć założoną opaskę odblaskową?
Opaski odblaskowe są świetne dla biegaczy i rowerzystów, ale mogą być używane w każdej sytuacji, w której musisz być widoczny […]
Polecamy