Wszystko co powinieneś wiedzieć o yerba mate

Yerba mate cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Ten paragwajski napój o właściwościach pobudzających może mieć dobroczynny wpływ na cały organizm człowieka. Coraz więcej osób na jego rzecz rezygnuje nawet z regularnego spożywania kawy. Z czego wynika jego wyjątkowość? Co warto o nim wiedzieć? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie właściwości ma yerba mate?

Yerba mate to suszone liście i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego. Podobnie jak w przypadku zielonej herbaty, tak i ten napar należy przygotowywać w odpowiedni sposób, by wydobyć jego wszystkie cenne właściwości. W Polsce najczęściej pije się ją na ciepło, jest także składnikiem napoi takich jak np. clubmate. W innych kulturach popularne jest spożywanie jej na zimno, a nawet w wersji zmrożonej.

Napar ten swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim właściwościom pobudzającym. Z tego też powodu wiele osób zastępuje nią kawę. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego napoju, gdyż regularne go spożywanie obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, a także przyczynia się do rozluźnienia mięśni. Uważa się, że stymuluje układ nerwowy i zwiększa zdolność koncentracji. Dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B oraz takich mikroelementów jak magnez, cynk, fosfor, potas i wapń, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Może nawet wspomagać walkę z otyłością poprzez hamowanie apetytu. Dzięki zawartej w niej metainie proces spalania tkanki tłuszczowej odbywa się znacznie sprawniej i szybciej.

Dodaj komentarz