Afrykański pomór świń jest chorobą wirusową, która atakuje świnie i powoduje ich śmierć. Może się ona rozprzestrzeniać poprzez kontakt z zakażonymi świniami, zanieczyszczone środowisko i/lub wydzieliny z nosa zakażonej świni.
Pierwszym krokiem w walce z tą chorobą jest zapobieganie jej rozprzestrzenianiu się poprzez uniemożliwienie przemieszczania się zakażonych afrykańskim pomorem świń pomiędzy krajami. Drugim krokiem jest wdrożenie strategii kontroli, która obejmuje środki bezpieczeństwa biologicznego, takie jak pomieszczenia izolacyjne, procedury dezynfekcji i sanityzacji we wszystkich punktach wjazdu do kraju; ścisłe środki bezpieczeństwa biologicznego przed przemieszczeniem jakiegokolwiek zwierzęcia spożywczego do kraju; regularne monitorowanie podejrzanych pomieszczeń; oraz kwarantannę, gdy jest to konieczne, do czasu, gdy nie ma dalszych oznak choroby. Przy wirusie ASF postępowanie powinno na pewno obejmować dezynfekcję termiczną.
Wirus rozprzestrzenił się obecnie w ponad 30 krajach Afryki, Europy i Azji. Nie ma jeszcze dostępnych szczepionek na afrykański pomór świń. Ponieważ jednak nie ma jeszcze lekarstwa na tę śmiertelną chorobę, eksperci ds. zdrowia zalecili ludziom mieszkającym w pobliżu gospodarstw, w których świnie są zakażone wirusem, aby podjęli środki ostrożności przed narażeniem na kontakt z chorobą i zwrócili się o pomoc medyczną, jeśli doświadczą jakichkolwiek objawów po wizycie na fermach świń lub na targach świń.