Afrykański Pomór Świń – jak z nim walczyć?

Technologia
szerokie-ramy
Afrykański Pomór Świń – jak z nim walczyć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Afrykański pomór świń jest chorobą wirusową, która atakuje świnie i powoduje ich śmierć. Może się ona rozprzestrzeniać poprzez kontakt z zakażonymi świniami, zanieczyszczone środowisko i/lub wydzieliny z nosa zakażonej świni.

Jak zapobiec jej rozprzestrzenianiu?

Pierwszym krokiem w walce z tą chorobą jest zapobieganie jej rozprzestrzenianiu się poprzez uniemożliwienie przemieszczania się zakażonych afrykańskim pomorem świń pomiędzy krajami. Drugim krokiem jest wdrożenie strategii kontroli, która obejmuje środki bezpieczeństwa biologicznego, takie jak pomieszczenia izolacyjne, procedury dezynfekcji i sanityzacji we wszystkich punktach wjazdu do kraju; ścisłe środki bezpieczeństwa biologicznego przed przemieszczeniem jakiegokolwiek zwierzęcia spożywczego do kraju; regularne monitorowanie podejrzanych pomieszczeń; oraz kwarantannę, gdy jest to konieczne, do czasu, gdy nie ma dalszych oznak choroby. Przy wirusie ASF postępowanie powinno na pewno obejmować dezynfekcję termiczną.

Czy jest na nie jakieś lekarstwo?

Wirus rozprzestrzenił się obecnie w ponad 30 krajach Afryki, Europy i Azji. Nie ma jeszcze dostępnych szczepionek na afrykański pomór świń. Ponieważ jednak nie ma jeszcze lekarstwa na tę śmiertelną chorobę, eksperci ds. zdrowia zalecili ludziom mieszkającym w pobliżu gospodarstw, w których świnie są zakażone wirusem, aby podjęli środki ostrożności przed narażeniem na kontakt z chorobą i zwrócili się o pomoc medyczną, jeśli doświadczą jakichkolwiek objawów po wizycie na fermach świń lub na targach świń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Galeria handlowa – wszechstronne i komplementarne zakupy od ręki
Galeria handlowa – wszechstronne i komplementarne zakupy od ręki
Galeria handlowa – najlepsze miejsce do zrobienia różnego rodzaju zakupów.  Do centrum handlowego warto pójść nie tylko na poszukiwanie ubrań […]
Polecamy