Jaki sprzęt znajduje się wozach strażackich?

Technologia
szerokie-ramy
Jaki sprzęt znajduje się wozach strażackich?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skuteczność każdej akcji ratunkowej lub gaśniczej, w której bierze udział jednostka straży pożarnej, zależy nie tylko od umiejętności zatrudnionych w niej osób, ale przede wszystkim od wyposażenia wozu strażackiego. Należy bowiem podkreślić, że nawet najbardziej doświadczeni strażacy nie będą w stanie efektywnie wykonywać swoich obowiązków bez dostępu do właściwego i profesjonalnego sprzętu.

Wyposażenie uniwersalne i specjalistyczne

W każdym pojeździe strażackim musi się znaleźć w pierwszej kolejności wysokiej jakości sprzęt do gaszenia pożarów, obejmujący szereg urządzeń uniwersalnych oraz tych przeznaczonych do konkretnego rodzaju pożaru. Do pierwszej kategorii zaliczamy głównie różnego rodzaju węże (tłoczone oraz ssawne), działka (proszkowe, pianowe, wodne itp.) siodełka wężowe, wytwornice pianowe, generatory lekkiej piany, klucze do wszelkich łączników czy hydrantów, podnośniki, drabiny oraz wyważarki do drzwi. Część z nich można znaleźć na http://safetech.net.pl/produkty-kategoria/narzedzia-ratownicze-strazaka-resqtec/.

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia wozu są również pompy pożarnicze, w tym autopompy (trwale zamontowane w pojeździe), turbopompy (napędzane turbiną wodną), motopompy (wyposażone w napęd ze zbiornikiem na paliwo), motopompy pływające (z napędem i pływakiem do utrzymywania urządzenia na powierzchni wody), a ponadto – pompy do wypompowywania cieczy oraz usuwania szlamu i innych niebezpiecznych substancji.

Do niezbędnego wyposażenia zaliczamy również sprzęt podręczny każdego strażaka, obejmujący rękawice, kask, ubranie robocze (ognio- i żaroodporne) oraz drobne narzędzia (np. klucze, latarki czy przecinacze). Do wypadków drogowych przydają się natomiast nożyco rozpieracze. Poza tym, istotną rolę odgrywają bez wątpienia gaśnice proszkowe, pianowe i śniegowe, a także agregaty i koce. Obok wymienionych sprzętów w wozach znajdują się aparaty tlenowe, pasy szybkiego ratowania, pilarki do drewna, siekiery i młotki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę decydując się na firmę przeprowadzkową
Na co zwrócić uwagę decydując się na firmę przeprowadzkową
Powierzenie swojego dobytku osobom trzecim wymaga ogromnej uważności. Wybierając więc firmę przeprowadzkową, najlepiej nie zdawać się na przypadek, lecz dobrze […]
Polecamy