Praca zawodowego kierowcy wymaga posiadania specyficznych cech oraz umiejętności, które codzienne obowiązki usprawnią oraz przede wszystkim spowodują, że będzie ona bezpieczniejsza i bardziej efektywna. Każdego dnia od kierowcy wymaga się, by potrafił prowadzić samochód skoncentrowany, jednocześnie obserwując bacznie drogę, a w razie potrzeby umiał podjąć decyzję natychmiastowo.
Niezbędna jest prawidłowa percepcja, która obejmuje różnorodne bodźce dopływające z zewnątrz. W tym celu oraz prawidłowej selekcji kandydatów na kierowców przeprowadzane są psychotesty samochodowe? Na czym polegają? I jakie cechy sprawdzają? O tym wszystkim poniżej.
Badania kierowców rozpoczynają się od krótkiej informacji wstępnej, po czym następuje etap wypełniania testów papierowych. Przy ich pomocy bada się przede wszystkim osobowość kierowcy, w tym: stabilność emocjonalną, natężenie poszczególnych cech charakteryzujących daną osobowość, a także temperament. Po części papierowej następuje czas na badanie aparaturą specjalistyczną. W poszczególnych zadaniach oceniana jest umiejętność koncentracji badanego w zmieniających się warunkach oraz podatność na stres czy też działanie pod presją czasu.
Badanie sprawdza też spostrzegawczość oraz refleks, w tym czas reakcji, które są niezwykle istotne w warunkach ruchu drogowego. Inne badane zmienne to: widzenie po olśnieniu i widzenie zmierzchowe, sprawność manualna. Ogólnie ta część testowania ma za zadanie rozpoznać zdolności poznawcze oraz inteligencję.