Czy malowanie może być odstresowujące?

W ostatnich latach coraz więcej osób cierpi z powodu stresu, który często wynika z natłoku codziennych obowiązków zawodowych lub problemów w domu. Jednym ze skutecznych sposobów na jego zniwelowanie jest artterapia, czyli leczenie poprzez sztukę. Może ona przybierać różną formę, ale największą popularnością cieszą się techniki plastyczne, w tym zwłaszcza malowanie. Mowa tutaj m.in. o antystresowych kolorowankach dla dorosłych oraz tzw. malowaniu po numerach. 

W malowaniu tkwi wielka siła – odkryj ją

Malowanie to prosta czynność, która może nam w znacznym stopniu pomóc w opanowaniu stresu. Tego rodzaju sztuka pozwala bowiem wyrazić siebie i przepracować wszelkie kotłujące się w nas negatywne emocje. Wykorzystuje się w tym celu specjalne kolorowanki dla dorosłych, czyli książeczki ze stronami przeznaczonymi do zamalowywania (oraz kaligrafowania czy odwzorowywania konkretnych elementów). Jest to czynność niezwykle odprężająca i stosunkowo monotonna, a przez to umożliwiająca przemyślenie pewnych spraw.

Skutecznie pomaga się wyciszyć, ułatwia koncentrację, a ponadto zwiększa naszą kreatywność i u wielu osób przyczynia się do budowy wiary we własne siły. Niektórzy psychologowie twierdzą nawet, że kolorowanki dla dorosłych mają silne działanie antydepresyjne. A jakie wzory najczęściej wybierają dorośli? Powtarzają się m.in. motywy florystyczne i kwiatowe, mandale, różnego rodzaju szlaczki oraz ogrody.

W niektórych książeczkach można nawet znaleźć dzieła sztuki wielkich malarzy, słynne budowle czy owady. Na uwagę zasługuje jeszcze tzw. malowanie po numerach, polegające na zamalowywaniu gotowych pół, wykorzystując w tym celu odpowiednio ponumerowane farby. Tego typu zestawy można kupić w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych, takich jak https://ipicasso.pl/

Dodaj komentarz

czternaście + 2 =