Czym są impregnaty do kostki brukowej i dlaczego się je stosuje?

Ogród i dom
szerokie-ramy
Czym są impregnaty do kostki brukowej i dlaczego się je stosuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Impregnowanie kostki brukowej jest procesem mającym na celu uszczelnienie powierzchni kostki i zachowanie jej koloru. Proces ten zapobiega również wnikaniu wody do wnętrza kostki.

Najczęściej proces ten przeprowadza się w celu ochrony kamienia przed uszkodzeniem w wyniku działania czynników atmosferycznych. Poprawia on także wygląd podjazdu i sprawia, że wygląda on bardziej atrakcyjnie.

Na czym polega impregnowanie kostki?

Proces impregnacji polega na nałożeniu na powierzchnię podjazdu środka uszczelniającego, który chroni ją przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, a nawet kwaśne deszcze. Z tego względu stosuje się różnego typu impregnaty do kostki.

Do uszczelniania kostki brukowej dostępne są różne rodzaje powłok, takie jak:

Powłoki akrylowe – zwykle stosuje się je do uszczelniania płyt lub płytek betonowych, ponieważ nie pękają one łatwo jak inne rodzaje powłok i zapewniają lepszą ochronę przed promieniami UV. Powłoki akrylowe nie nadają się jednak do wszystkich rodzajów powierzchni, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu przy długotrwałym wystawieniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Powłoki na bazie silikonu – tego typu powłoki doskonale nadają się do uszczelniania podjazdów asfaltowych, ponieważ nie pękają tak łatwo jak powłoki akrylowe, ale nie zapewniają dużej ochrony przed promieniami UV.

Jak należy impregnować kostkę brukową?

Krok 1: Oczyść powierzchnię kostki brukowej

Usuń z powierzchni kostki brukowej wszelkie luźne elementy. Do usunięcia brudu i zanieczyszczeń użyj sztywnej miotły lub szczotki drucianej i wody, a w przypadku większych kamieni użyj elektrycznej szlifierki.

Krok 2: Nałożenie szczeliwa

Szczeliwo należy nakładać za pomocą opryskiwacza ogrodowego lub pompowanego. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zmieszaj dwie części wody i jedną część szczeliwa w pięciogalonowym wiadrze, dobrze wymieszaj, a następnie przelej mieszaninę do innego wiadra przed nałożeniem jej na kostkę brukową. Nanieść lekką warstwę szczeliwa za pomocą wałka piankowego lub pędzla. Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy poczekać, aż szczeliwo całkowicie wyschnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
O czym pamiętać przy wyborze komputera firmowego?
O czym pamiętać przy wyborze komputera firmowego?
Trudno wyobrazić sobie dziś firmę, która mogłaby sprawnie funkcjonować bez komputera. Jest on przecież niezbędny zarówno do komunikacji z klientami, […]
Polecamy