Dom czy mieszkanie?

Osoby, które stoją przed wyborem rodzaju własnego lokum, stawiają sobie najczęściej pytanie, co wybrać – dom czy mieszkanie? Jedno i drugie ma swoje zalety, ale przyjrzyjmy się im z bliska.

Wady i zalety mieszkania

Mieszkanie w bloku to doskonała opcja dla osób mieszkających w mieście i spędzających wiele czasu w pracy. Lokum w bloku nie wymaga takiej pracy wokół, jak dom, a szczególnie dom z ogrodem. Opiekę nad budynkiem sprawuje najczęściej wspólnota mieszkaniowa bądź spółdzielnia, do których można zwrócić się w razie awarii. Podmioty te dbają również o remonty klatek schodowych, renowacje wind i budynku, szczególnie z zewnątrz (odnowienie elewacji, dodatkowe ocieplenie). Mieszkania wymagają także mniejszego nakładu finansowego i mniej kosztują, jak choćby mieszkania w Szczecinie.

Mieszkanie ma jednak też swoje wady. Mały metraż może być uciążliwy dla rodziny z dziećmi, szczególnie w miesiącach wiosennych i letnich. Trudniej też trzymać w nich zwierzęta, które trzeba regularnie wyprowadzać na spacery. Uciążliwe może być także bliskie sąsiedztwo zza ściany, ponieważ nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi.

Wady i zalety domu

Dom pod miastem z ogrodem to marzenie wielu ludzi. Większa przestrzeń, więcej swobody, dostęp do własnego ogródka, w którym można uprawiać własne owoce i warzywa. Domy w Szczecinie wydają się zatem doskonałą opcją dla osób ceniących wolność i wygodę. Wadami domów są wysokie ceny działek i budowy. W dalszym etapie należy uwzględnić koszty utrzymania i eksploatacji oraz ewentualnych remontów. Praca przy domu i ogrodzie może być czasochłonna i wymagać dobrego stanu zdrowia. Warto wziąć te aspekty pod uwagę.

Dodaj komentarz

19 − osiemnaście =