Jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na zdrowie?

Zanieczyszczenie środowiska jest ostatnio bardzo modnym tematem. Media niemal codziennie informują nas o kolejnych przekroczonych normach. Sytuacja ta jest wyjątkowo odczuwalna w największych polskich miastach jak Warszawa, czy Kraków. Nie lepiej jest też na górnym Śląsku, gdzie smog jest dodatkowo potęgowany przez wciąż pracujące kopalnie węgla. Sytuacja ta nasila się szczególnie zimą, kiedy smog jest kilkakrotnie większy, głównie z powodu braku wiatru i zmienionej atmosfery powietrza.

Niestety, to, że żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku to fakt, który ma zły wpływ na stan naszego zdrowia. Smog wpływa na nasze codzienne samopoczucie, powodując osłabienie i zanieczyszczając płuca. Co gorsza, może też prowadzić to różnego rodzaju chorób układu krążenia. By do tego nie dopuścić, należy dowiedzieć się, jak zadbać o serce w tych trudnych dla niego czasach i warunkach atmosferycznych.

Jak się chronić?

By nieco dopomóc naszemu sercu w codziennym funkcjonowaniu, powinniśmy przede wszystkim wzmacniać naszą wytrzymałość poprzez regularne ćwiczenia. Niestety, nie jest on polecany w czasie największego zanieczyszczenia powietrza. Z tego powodu na porę naszych zajęć fizycznych powinniśmy wybierać dni, w których smog jest mniejszy. By dobrze zorientować się w aktualnej sytuacji, powinniśmy regularnie sprawdzać prognozę pogody oraz alarmy smogowe. Dodatkowo, warto też wyposażyć się w specjalną maskę antysmogową. Kosztuje ona zaledwie kilkadziesiąt złotych, a może uchronić nas przed wieloma chorobami.

Dodaj komentarz

4 × 5 =