Aby być dobrym okulistą, nie wystarczy duża wiedza medyczna. Przyda się również znajomość różnego rodzaju przyrządów, pozwalających na dokonywanie różnorakich pomiarów, które pomagają postawić trafną diagnozę. I choć niektóre badania można z powodzeniem wykonać prostymi metodami (np. sprawdzenie prawidłowego widzenia barw, poprzez pokazywanie pacjentowi odpowiednich obrazków), to większość wymaga nieco bardziej zaawansowanej aparatury.
Jednym z przyrządów, którego nie może zabraknąć w gabinecie okulistycznym jest pupilometr elektroniczny, służący do sprawdzania rozstawienia źrenic. Z jego pomocą można dobrać odpowiednie szkła, a także soczewki kontaktowe, tak, aby mieć jak najlepsze pole widzenia. Barwiarki do soczewek również powinny znaleźć się w każdym gabinecie. Dobrej jakości urządzenia powinny posiadać czasomierz, termostat oraz nietoksyczne olejki, pozwalające na obróbkę soczewek.
Aby okulista mógł prawidłowo dobrać szkła kontaktowe, powinien umieć obsługiwać refraktometr komputerowy. Badanie dna oka umożliwia sprawdzenie stanu gałki ocznej pod względem ciśnienia oraz przejrzystości. Badanie to można wykonać za pomocą angiografu fluoresceinowego.
Zaćma, pojawiająca się u coraz młodszych pacjentów jest poważnym problemem, który może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Okulista umiejący obsługiwać biometr optyczny, jest w stanie przeprowadzić diagnostykę, umożliwiającą wczesne wykrycie rozwijającej się zaćmy. Przydatna jest również znajomość funkcjonowania topografu rogówki, którym można analizować morfologię oraz funkcjonalność rogówki.