Jakie zastosowanie mają śruby?

Połączenia gwintowane są uniwersalne i stosowane od dawna. Najczęściej elementami utrzymującymi skręcane detale są śruby i nakrętki. W zależności od zapotrzebowani lub projektu można dobrać odpowiednie łby w śrubach, aby pozwalały one na łatwe prace montażowe. Śruby maszynowe produkowane są tak, aby można było je dokręcać kluczami o określonych wymiarach. Skręcane mogą być różne materiały. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą konstrukcje ze stali oraz drewna.

Połączenia gwintowane wytrzymują duże naprężenia, przez co są bardziej odporne na uszkodzenia niż wkręty i połączenia spawane. Często używane są również przy tworzeniu infrastruktury przemysłowej, ponieważ występują tam drgania wynikające z pracy maszyn. Możliwość regulowania siły, z jaką dokręcone są śruby to doskonałe rozwiązanie przy pracach monterskich, jak i przy finalnym montażu gotowej konstrukcji.

Elementy łączone z możliwością szybkiej inspekcji

Szczególnie konstrukcje zewnętrzne wymagają ciągłego dozoru stanu technicznego. Czynności serwisowe muszą być przeprowadzane cyklicznie, a dotarcie do miejsc newralgicznych powinno być ułatwione. Stąd tak duże znaczenie, jakie mają śruby motylkowe. Można zakręcić je bez konieczności używania narzędzi dzięki temu, że w łbie śruby są specjalne wystające elementy. Powłoka galwaniczna sprawia, że metal, z jakiego są one wykonane, jest odporny na korozję i czynniki atmosferyczne. Wygodny uchwyt pozwala na operowanie nakrętkami nawet przez pracowników ubranych w rękawice robocze.

Dodaj komentarz

trzy + osiem =