Różnice między wąskimi a szerokimi oponami

W trakcie zakupu nowego ogumienia do swojego samochodu, kierowcy stają przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór pomiędzy oponami szerokimi i wąskimi. Które będą bardziej odpowiednie? Wybór uzależniony jest od konkretnego auta, warunków pogodowych charakterystycznych dla danej pory roku oraz indywidualnego stylu jazdy. Każdy typ opony posiadać będzie swoje wady i zalety, o których można poczytać poniżej.

Różnice cenowe

Jedną z najczęściej rozważanych kwestii przy zakupie jest oczywiście cena. Opony z szerszym bieżnikiem będą nieco droższe niż ich węższe odpowiedniki. Do tego dochodzi różnica w cenach proponowana przez różnych producentów. Kupujący musi się liczyć z tym, że za opony Fulda, czy Continental będzie musiał zapłacić trochę więcej, ale w tym przypadku za ceną idzie jakość. Należy również mieć na uwadze, że węższe opony to mniejsze spalanie paliwa. W skali roku może to oznaczać całkiem spore oszczędności.

Przyczepność i hamowanie

Szersze opony są gwarantem lepszej przyczepności, również w trakcie pokonywania zakrętów. Dodatkowym atutem jest fakt, iż skracają drogę hamowania. Zapewniają więc większe bezpieczeństwo niż opony węższe.

Hałas i komfort jazdy

Opony szerokie zwiększają opór toczenia. Wpływa to na zwiększenie poziomu hałasu oraz szybsze zużycie. Wąskie opony zapewniają więc większy komfort w trakcie jazdy oraz charakteryzują się lepszym tłumieniem dźwięku.

Co wybrać?

Rozważając podstawowe właściwości jezdne, zdecydowanym faworytem będą szerokie opony. Wyższa cena jest gwarantem większego bezpieczeństwa. Odbywa się to jednak kosztem komfortu jazdy. Przed zakupem warto poczytać o specyfice danego produkty, na przykład na stronie https://plusgum.pl/opony-profil-handlopex-c161. Decyzja o zakupie konkretnego typu opony zależeć będzie od indywidualnych preferencji każdego kierowcy.

Dodaj komentarz

jeden × pięć =