Na czym polega socjoterapia?

Life & Style
szerokie-ramy
Na czym polega socjoterapia?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach jedną z bardziej popularnych metod terapii zajęciowej jest tzw. socjoterapia. Skierowana jest ona przede wszystkim do osób, które mają duże problemy w kontaktach z innymi ludźmi i funkcjonowaniem w grupie. Dotyczy  to w szczególności najmłodszych, ale też dorosłych i osób starszych. Dodajmy, że bardzo często tego rodzaju nieprzystosowaniu towarzyszą również różne dodatkowe objawy – chodzi m.in. o nerwicę żołądka czy depresję.

Prosta droga do przyswojenia właściwych wzorców zachowań społecznych

Socjoterapią określamy metodę leczenia, której podstawowym celem jest włączenie konkretnych osób do życia społecznego. Technika ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży z różnorodnymi zaburzeniami zachowania oraz emocjonalnymi (agresywne, nadpobudliwe, zalęknione itp.), a także osób cierpiących na choroby psychiczne, niepełnosprawnych, z zaburzeniami osobowości czy zmagających się z uzależnieniem od alkoholu albo narkotyków. Oprócz tego w zajęciach często uczestniczą osoby starsze i samotne, czujące się jako wykluczone. Spotkania socjoterapeutyczne odbywają się w grupach i mają szczegółową formę, konkretny cel oraz strukturę (ćwiczenia, gry, zabawy itp.). Wśród najważniejszych technik stosowanych w omawianej metodzie wyróżniamy np. trening samoobsługi i umiejętności społecznych, trening interpersonalny oraz rysunek terapeutyczny (kreowanie obrazów wyrażających emocje). Kluczowe cele podejmowanych działań to:

  • przyswajanie zachowań, które są akceptowalne społecznie
  • korygowanie zachowań odbiegających od normy i niepożądanych
  • nauka określonych ról społecznych
  • rozwijanie asertywności, umiejętności budowania i podtrzymania relacji, radzenia sobie z gniewem
  • budowanie poczucia pewności siebie i własnej wartości
  • nabywanie wiedzy na temat samego siebie 
  • nauczenie się opanowywania skrajnych emocji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Proste przepisy na wiosenne koktajle
Proste przepisy na wiosenne koktajle
Wiosna to idealna pora roku na zadbanie o swoją dietę. Wprowadzenie do niej więcej warzyw i owoców. Zawierają dużo witamin […]
Polecamy