Płyty winylowe – poradnik kolekcjonera

Ostatnimi czasy, można coraz częściej słyszeć o osobach, które interesują się kolekcjonowaniem płyt winylowych, czyli bardzo starych nośników danych muzycznych. Osoby takie posiadają specjalne adaptery, dzięki którym mogą obcować z muzyką różnych współczesnych i dawnych twórców. Bardzo często muzyka puszczana z adaptera posiada oryginalne brzmienie cenione przez koneserów. Ludzie decydują się na winyle z wielu powodów, a więcej informacji na ten temat można znaleźć na przykład tutaj: https://music-space.pl/pl/blog/Dlaczego-plyty-winylowe/3. Wielu wydawców pamięta o takich koneserach i coraz częściej albumy współczesnych twórców są również wydawane na winylach.

Dbanie o kolekcję jest bardzo ważne

Oczywiście płyty winylowe wymagają od kolekcjonera troski i uwagi. Należy zadbać przede wszystkim o ich odpowiednie przechowywanie w pudełkach, pojemnikach czy też specjalnych walizkach, które nie tylko ochronią płyty przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed zabrudzeniami czy też niekorzystnym działaniem wilgoci. Warto pamiętać o przechowywaniu takich płyt w pozycji pionowej. Układanie ich jedna na drugiej to zły pomysł, ponieważ ich rowki mogą ulec uszkodzeniu w wyniku nacisku, który generowany jest w przypadku dużego stosu płyt.

Osoby zainteresowane tym jak dbać o płyty winylowe, powinny również pamiętać o przechowywaniu winyli w kartonowych opakowaniach. Istotne jest też czyszczenie płyt na sucho, a także dbanie o gramofon i jego igłę, która powinna działać niezawodnie i nie powinna posiadać żadnych zanieczyszczeń.

 

Dodaj komentarz

19 − trzy =