Podstawowa opieka zdrowotna – wszystko co musisz wiedzieć

Bez kategorii
szerokie-ramy
Podstawowa opieka zdrowotna – wszystko co musisz wiedzieć
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowa opieka zdrowotna to opieka lekarzy, która przysługuje każdej osobie ubezpieczonej w NFZ. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej, czyli POZ, jako pacjent można korzystać z pomocy wielu placówek medycznych, głównie przychodni POZ. Celem POZ i działających w jego zakresie przychodni jest sprawowanie kompleksowej opieki nad stanem zdrowia pacjentów. Podstawowa opieka zdrowotna daje możliwość skorzystania ze pełnych świadczeń profilaktycznych, leczniczych i diagnostycznych. To nie wszystko, co warto wiedzieć, ponieważ z POZ powiązane są liczne kwestie, o których wielu ludzi nie ma pojęcia. Co jest ważne?

Co wypada wiedzieć na temat podstawowej opieki zdrowotnej?

Jeśli chodzi o podstawową opiekę zdrowotną, to należy wiedzieć, że każdy podmiot leczniczy świadczący opiekę medyczną w ramach POZ, a więc wszelkie gabinety i przychodnie, zgodnie z umowami zawartymi z NFZ powinny przyjmować pacjentów codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. Niestety nie wszystkie placówki medyczne stosują się do tej zasady. Oprócz tego ważne jest, że każdy ubezpieczony ma prawo wyboru dostępnego lekarza POZ za darmo dwa razy w ciągu roku, a ponadto ponownego wyboru można dokonać, gdy wybrany lekarz zaprzestanie udzielania świadczeń. Należy wspomnieć, że w razie ponownego wyboru lub zmiany lekarza POZ w wyniku nieprzewidzianych okoliczności, nie trzeba składać wyboru pielęgniarki POZ czy położnej POZ, jeśli ich pomoc okaże się niezbędna. Poza tym każdy pacjent musi wiedzieć, że obecnie placówki POZ działają bardzo licznie. Jeśli potrzebna będzie podstawowa opieka zdrowotna Ursus to jedna z prywatnych firm posiadających dobrze funkcjonujące przychodnie i lecznicze dostępne dla wszystkich chętnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Po jakim czasie sprzęgło najczęściej ulega zużyciu?
Po jakim czasie sprzęgło najczęściej ulega zużyciu?
Sprzęgło to stosunkowo niewielki, ale niezwykle ważny element każdego auta. Jego rola polega bowiem na przekazywaniu momentu obrotowego z wału […]
Polecamy