Pracownie archeologiczne – jakie formy usługi są przez nie oferowane

Life & Style
szerokie-ramy
Pracownie archeologiczne – jakie formy usługi są przez nie oferowane
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Archeologia to nauka koncentrująca się na badaniu zarówno materialnej, jak i kulturowej działalności człowieka. Osoby wykształcone w tym kierunku pracują m.in. na wykopaliskach, placach budowy, zabytkowych cmentarzach, a także w muzeach oraz rozmaitych instytutach. W razie odkrycia obiektu o dużej wartości historycznej mają zawsze obowiązek wstrzymać wszelkie działania, a następnie dokładnie zabezpieczyć i udokumentować znalezisko. Zdecydowanie najczęstszą formą usługi oferowanej przez profesjonalne pracownie archeologiczne jest tzw. nadzór.

Historia jest nauczycielką życia

Wspomniany we wstępie nadzór to nic innego jak po prostu stała obecność wykwalifikowanego archeologa w punkcie prowadzenia konkretnej inwestycji. Ma on za zadanie nieustanne obserwowanie warstw ziemi i wykonywanie szczegółowej dokumentacji (opisowej, fotograficznej, rysunkowej itp.), a po zakończeniu projektu – złożenie sprawozdania z badań na ręce Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Oczywiście w razie natrafienia na zabytek o charakterze nieruchomym lub ruchomym musi koniecznie wstrzymać prace ziemne. Kolejna istotna usługa w ofercie pracowni archeologicznych to badania ratownicze, prowadzone na terenie stanowiska zagrożonego naruszeniem poprzez roboty budowlane. W tym przypadku specjaliści są zobligowani do jak najszybszego odhumusowania ziemi, doczyszczenia powierzchni wykopu, stworzenia dokumentacji zdjęciowej i fotogrametrycznej, opracowania wykazu nawarstwień i reliktów, a na koniec sporządzenia precyzyjnego planu wykopu (łącznie z trójwymiarową lokalizacją wszelkich znalezisk). Nie można też zapomnieć o standardowej usłudze opierającej się na prowadzeniu wykopalisk w wyznaczonych miejscach. Pozostałe popularne czynności to badania powierzchniowe oraz sondażowe, fotografia lotnicza (robienie zdjęć terenu z dużej wysokości) i sporządzanie opinii dla firm prywatnych (w celu uzyskania pozwoleń na budowę). Dodajmy, że opisane powyżej usługi oferuje m.in. pracownia z Olsztyna https://archeologia-olsztyn.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie materiały higieniczne powinny znaleźć się w toalecie publicznej?
Jakie materiały higieniczne powinny znaleźć się w toalecie publicznej?
Toalety publiczne są jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym budynku. Codziennie korzysta z nich wiele osób, co oznacza, że wymagają […]
Polecamy