Pranie i prasowanie koronkowej odzieży

Wiele kobiet posiada w swojej garderobie co najmniej kilka sztuk odzieży z koronki, mogą to być bluzki, sukienki, czy też spódniczki. Są one niezwykle eleganckie, intrygujące i dodające szyku. Doskonale nadają się na wyjątkowe okazje, ale w połączeniu z klasycznym żakietem mogą być zakładane również do pracy. Z tego delikatnego materiału bardzo często szyje się też różne części bielizny damskiej, takiej jak biustonosze, czy figi, ale również halki z koronką, czy gorsety.

Pielęgnacja odzieży z koronki

Koronka to bardzo delikatna tkanina, która powstała z bawełnianej lub lnianej nitki, wyplatanej w taki sposób, by tworzyła ażurowy wzór. Do jej wytwarzania stosuje się również włókna sztuczne, czasem elastyczne. Aby ubrania z niej uszyte długo wyglądały elegancko i nie zmieniały swojego kształtu należy odpowiednio je pielęgnować. Pranie ich w pralce może nieodwracalnie je uszkodzić, dlatego nie zaleca się tego sposobu czyszczenia. Powinno się wykonywać to ręcznie, w niezbyt gorącej wodzie, z użyciem delikatnych detergentów. Mocne wykręcanie również nie jest zalecanie, a po lekkim odciśnięciu warto rozłożyć ubranie do suszenia na płasko.

Prasowanie i przechowywanie

Odpowiednie pranie i staranne rozwieszenie odzieży na wieszaku zazwyczaj wystarcza, by uniknąć zagnieceń. Prasowanie koronki nie jest zalecane, a jeśli jest taka konieczność, należy to zrobić lekko nagrzanym żelazkiem, na lewej stronie tkaniny, by uniknąć wyświecenia jej i spłaszczenia wzoru. Można też użyć żelazka parowego, które delikatnie wygładzi materiał.

Dodaj komentarz

10 + szesnaście =