Rehabilitacja pourazowa – jakie zabiegi są najskuteczniejsze?

Każdy z nas jest narażony na rozmaite urazy uniemożliwiające pracę zawodową, uprawianie aktywności fizycznej czy realizowanie działań hobbystycznych. Do najczęstszych uszkodzeń ciała zaliczamy złamania kończyn, skręcenia, zwichnięcia, naderwania, poważne stłuczenia, a także zespoły przeciążeniowe (np. więzadeł bądź ścięgien). W takiej sytuacji odzyskanie sprawności zależy w dużej mierze od poddania się konkretnym zabiegom rehabilitacyjnym. Jeśli interesuje nas bezpieczna rehabilitacja pourazowa Kraków to miasto, gdzie działa znana i ceniona trenerka personalna specjalizująca się w jej wykonywaniu.

Terapia manualna to tylko jedna z dostępnych opcji

Wymienione we wstępie urazy wywołują zawsze określony skutek w organizmie – np. silny ból, znaczny obrzęk albo wyraźne ograniczenie ruchomości ciała. Z tego względu zaleca się jak najszybsze skorzystanie z pomocy doświadczonego rehabilitanta, który precyzyjnie diagnozuje problem oraz uwzględni indywidualne potrzeby pacjenta przy wyborze zabiegów. Najbardziej powszechna jest oczywiście terapia manualna, polegająca na uciskaniu właściwych punktów na ciele, co z czasem przekłada się na przywrócenie prawidłowej równowagi w obrębie mięśni i kości. Sporą popularnością cieszy się również kinezyterapia – gimnastyka lecznicza oparta na stosownych ćwiczeniach fizycznych (z użyciem taśm elastycznych, dysków sensorycznych, hantli, piłek itp.). Ich rodzaj, intensywność i tempo powinno być idealnie dostosowane do wyznaczonego celu. Oto pozostałe wartościowe metody:

– hydroterapia – wykorzystuje temperaturę i ciśnienie wody, przyspieszając regenerację tkanek, 

– magnetoterapia – inaczej leczenie polem magnetycznym charakteryzującym się stosunkowo niską częstotliwością (właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe),

– elektroterapia – kluczową rolę odgrywają tutaj elektrody dostarczające prąd do wybranych partii ciała.

Dodaj komentarz