Z jakich form druku najczęściej się korzysta?

Technologia
szerokie-ramy
Z jakich form druku najczęściej się korzysta?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drukowanie to dzisiaj usługa powszechna i dostępna cenowo dla wszystkich. Nie jest jednak ono taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy bowiem od materiału, na którym drukujemy, a także od efektu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Inne maszyny służą więc np. do drukowania papieru, jeszcze inne do zadruku tworzyw sztucznych. W każdym z tych rodzajów druku stosuje się również określone typy farb.

Nie tylko na papierze

Istnieją trzy podstawowe formy druku, do których zaliczamy druk płaski, wypukły oraz wklęsły. Warto jednak zaznaczyć, że w obrębie każdego z nich występuje wiele różnych technik. Do najważniejszych należą:

Offset – technika wykorzystywana przede wszystkim do dużych nakładów (druki reklamowe, opakowania na płyty, materiały wydawnicze itp.). Aby wykonać taki druk, trzeba najpierw odpowiednio przygotować plik i naświetlić formę. Jest on najczęściej stosowany do zadrukowywania papieru arkuszowego i pozwala uzyskać wysoką jakość i niepowtarzalność druku.

Sitodruk – technika oparta na przetłaczaniu farby przez specjalną matrycę przypominającą siatkę sita. W ten sposób można skutecznie zadrukowywać m.in. tkaniny, plastik, drewno czy skórę (najczęściej odzież i gadżety reklamowe).

Druk cyfrowy – określany jako druk niskonakładowy, nie wymaga bowiem zastosowania formy ani innych nośników. W tym wypadku obraz jest drukowany prosto z pliku, dzięki czemu skraca się zarówno czas przygotowania, jak i samej realizacji. Tego typu druk wykorzystuje się głównie do realizacji drobnych zleceń, które nie muszą być bardzo wysokiej jakości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie drzwi na taras wybrać?
Jakie drzwi na taras wybrać?
W każdym tarasie niezwykle ważną rolę odgrywają drzwi. Z jednej bowiem strony umożliwiają wygodne wyjście z domu prosto na powierzchnię […]
Polecamy