Jak kluczowe jest oświetlenie przy uprawie roślin?

Ogród i dom
szerokie-ramy
Jak kluczowe jest oświetlenie przy uprawie roślin?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie jest niezbędne do uprawy roślin, zwłaszcza jeśli chcesz je uprawiać w pomieszczeniach. Rośliny potrzebują światła do fotosyntezy i wytwarzania energii, a wytwarzają ją tylko wtedy, gdy są wystawione na działanie światła.

Jak światło oddziałuje na rośliny?

Rośliny wykorzystują światło jako podstawowe źródło energii. W procesie fotosyntezy przekształcają je w energię chemiczną, którą następnie wykorzystują do wzrostu i rozwoju. Aby fotosynteza mogła zachodzić, rośliny muszą być wystawione na działanie światła o określonych długościach fal (kolorach), które odpowiadają różnym częściom procesu fotosyntezy.

Ilość potrzebnego światła różni się w zależności od gatunku rośliny i etapu jej wzrostu. Sadzonki potrzebują jasnego światła, aby mogły fotosyntetyzować. Jeśli siewka jest trzymana w zbyt małej ilości światła, stanie się słaba i w końcu umrze. Kiedy roślina osiąga fazę wegetatywną (wzrostu), nie potrzebuje już tak dużo światła, ponieważ nie produkuje nasion tak szybko jak w młodości. W tym momencie roślina potrzebuje oświetlenia o średniej lub wysokiej intensywności.

Jakie oświetlenie najlepiej stosować?

W przypadku uprawy w pomieszczeniach, należy stosować lampy fluorescencyjne lub LED dla roślin w stanie wegetatywnym. Te rodzaje żarówek dostarczają mniej ciepła i emitują mniej promieniowania UV niż żarówki – oba czynniki, które mogą uszkodzić uprawę. Dlatego też decydując się na nią, warto pomyśleć aby zakupić panele LED do uprawy lub podobnego typu oświetlenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak stworzyć przytulne i klimatyczne wnętrze?
Jak stworzyć przytulne i klimatyczne wnętrze?
Atmosfera panująca w domu w dużej mierze zależy od jego wystroju. Warto o tym pomyśleć już w trakcie urządzania mieszkania […]
Polecamy