Prowadzenie przedsiębiorstwa spedycyjnego należy do najbardziej złożonych rodzajów działalności ekonomicznej. Logistyka i spedycja wymagają przecież starannego planowania i przewidywania z góry niespodziewanych sytuacji. Dlatego konieczne jest, by firma transportowa, spedycyjna i logistyczna była zawczasu dobrze zaopatrzona w sprzęt i akcesoria, które mogą się przydać nie tylko na bieżąco. Do elementów zaopatrzenia należą tak przedmioty wchodzące w skład warsztatu techników spedycji, jak i wyposażenie posiadanej przez nią floty samochodów dostawczych.
Wyposażenie samochodów dostawczych firmy spedycyjnej to nie tylko elementy konieczne do sprawnego funkcjonowania ciężarówki na co dzień. Chodzi tu także o zaawansowane technicznie systemy śledzenia przesyłek. Większość z nich opiera się na technologii GPS, a więc na łączności radiowej i satelitarnej z centralą dysponującą odpowiednim oprogramowaniem.
Nasze przedsiębiorstwo musi mieć też możliwość doposażenia pojazdów w urządzenia umożliwiające przewóz towarów niebezpiecznych. Są to np. okulary ochronne, płyny do płukania oczu oraz zabezpieczenia studzienek kanalizacyjnych w razie przedostania się do środowiska szkodliwych substancji.
Prócz zaawansowanych rozwiązań i urządzeń technicznych firma powinna dysponować również zapasem zwykłych urządzeń potrzebnych kierowcom każdej ciężarówki, a nawet ułatwiającymi ich pracę gadżetami i akcesoriami. Prawo polskie wymaga, by samochód dostawczy zaopatrzony był w gaśnice i trójkąty ostrzegawcze.
Warto mieć w zapasie także drobniejsze sprzęty (pasy mocujące, łańcuch antypoślizgowe, taśmy i maty). Kierowcom ułatwią pracę lodówka turystyczna, kuchenka mikrofalowa, a nawet odpromiennik samochodowy, działający na zasadzie radiestezji. Widzimy więc, że przydać mogą nam się tysiące przedmiotów – od złożonych i drogich po te najprostsze, jak alkomat i odpromiennik promieniowania elektromagnetycznego.