Rodzaje miedziowania i ich główne zalety

Technologia
szerokie-ramy
Rodzaje miedziowania i ich główne zalety
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Galwanizacja to proces nanoszenia metalicznych powłok na różnego rodzaju materiały przewodzące prąd. Polega na zanurzeniu obrabianego przedmiotu w kąpieli galwanicznej zawierającej cząsteczki metalu. Pod wpływem energii elektrycznej dochodzi do powstania powłoki z chromu, kadmu, niklu lub miedzi.

Charakterystyka kąpieli cyjankalicznych

Proces pokrywania przedmiotów miedzią nazywany jest w galwanizacji miedziowaniem. Wykonuje się go na dwa sposoby, tj. poprzez kąpiele cyjankaliczne oraz kąpiele kwaśne. Pierwsza metoda zapewnia efektowne i trwałe krycie, również w przypadku stosowania materiałów o dużej wgłębności. Kąpiele cyjankaliczne umożliwiają miedziowanie takich materiałów jak stal, stopy magnezu, cynk oraz glin. Miedź uznawana jest za znakomity podkład. Dzięki niej materiały wykonane z metalu stają się bardziej odporne na korozję.

Zastosowanie kąpieli kwaśnych

Uzyskanie miedziowej powłoki umożliwiają również kąpiele kwaśne. Przeprowadza je się przede wszystkim w celu mikrowygładzenia tworzonej powłoki. Do przygotowania kwaśnej kąpieli najczęściej wykorzystuje się siarczan miedzi oraz kwas siarkowy. Prawidłowe przeprowadzenie procesu miedziowania pozwala uzyskać idealny połysk i równomierne krycie. Nanoszenie powłok za pomocą tej techniki jest stosunkowo tanie, dlatego cieszy się dużą popularnością. Nakładanie kilku warstw chromu jest dosyć kosztowne. Z tego powodu bardzo często stosuje się alternatywne rozwiązanie, polegające na nanoszeniu warstwy miedzi, niklu, a dopiero na końcu chromu. Wykonanie takich czynności pozwala uzyskać realne oszczędności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co powinno skłonić nas do założenia nowej instalacji elektrycznej w firmie?
Co powinno skłonić nas do założenia nowej instalacji elektrycznej w firmie?
Stare instalacje elektryczne bardzo często nie są w stanie wytrzymać sporego obciążenia, które generują nowoczesne urządzenia w naszej firmie. Ostateczne […]
Polecamy