Zasady bezpieczeństwa podczas pobytu dzieci w basenie

Chyba nie ma na świecie dziecka, które w ciepłe, letnie dni nie chciałoby popluskać się w przydomowym basenie. Warto pamiętać jednak, że aby aktywność ta okazała się jedynie beztroską zabawą, należy zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Zakup odpowiedniego modelu

Odpowiedni basen ogrodowy powinien przede wszystkim być dopasowany do wieku korzystającego z niego dziecka. Inny model basenu powinniśmy wybrać dla dwulatka, któremu zwykle wystarczy płytki dmuchany basen urozmaicony o dodatki takie jak plastikowe kulki czy kolorowe foremki a inny dla dziecka w wieku szkolnym, któremu zależeć będzie na nauce pływania oraz dodatkach takich jak zjeżdżalnie czy fontanny. Niezależnie od wieku dziecka, warto pamiętać, aby nasz basen posiadał odpowiednie certyfikaty jakości.

Udana zabawa powinna być bezpieczna

Równie ważnym jak zakup samego basenu jest odpowiedzialne korzystanie z niego przez nasze dzieci. Pierwszym co powtarza się zarówno w samej instrukcji takiego egzemplarza jak i mówi się o tym w prasie oraz telewizji jest niepozostawianie dziecka samego w basenie. Osoba dorosła zawsze powinna znajdować się w bezpośredniej bliskości gdyż nawet niewielka ilość wody może stanowić potencjalne zagrożenie dla malucha. W przypadku głębszych basenów nie wolno zapominać o wyposażenia dziecka w rękawki do pływania lub koło ratunkowe. Aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku, które często w trakcie zabawy nieświadomie połyka niewielką ilość wody warto jest zaopatrzyć się w odpowiedni filtr zapewniający wodzie odpowiedni poziom czystości. Nie wolno zapomnieć także o rozmowie z dzieckiem uświadamiającej mu co wolno robić w takim basenie a od jakiego zachowania lepiej się powstrzymać.

 

Dodaj komentarz