Badania metodą magnetyczno-proszkową (MT) należą do grupy badań nieniszczących, stosowanych do wykrywania nieciągłości płaskich szczelinowych, pustek, a także wtrąceń niemetalicznych w danym materiale poprzez namagnesowanie go stałym, naprzemiennym lub impulsowym polem magnetycznym oraz zlokalizowaniem strumienia rozproszenia magnetycznego pojawiającego się w miejscu uchybienia dzięki proszkom magnetycznym i przetwornikom indukcyjnym.
Mogą być one wykonywane techniką barwną w świetle dziennym, przy wykorzystaniu białego podkładu i czarnej zawiesiny proszku magnetycznego, a także techniką fluorescencyjną. Obserwacja odbywa się wówczas przy użyciu światła ultrafioletowego. Badania magnetyczno proszkowe ndtgorka.com.pl są gwarancją szybkiej i sprawnej realizacji powierzonych zadań i wykonaniem usług na najwyższym możliwym poziomie.
Tego rodzaju badania przeprowadzane są na materiałach ferromagnetycznych. Znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w energetyce, motoryzacji, lotnictwie oraz petrochemii do diagnostyki obiektów takich jak złącza spawane, odlewy czy odkuwki. Idealnie sprawdzają się do kontroli materiałów poddawanych zmianom kształtu oraz obróbkom takim jak zginanie, skrawanie, tłoczenie bądź wtryskiwanie. Dzięki nim możliwe jest nie tylko odkrycie potencjalnych uchybień znajdujących się na powierzchni badanego tworzywa, ale także wewnątrz niego.